  • 3500-2R7M
3500-2R7M
advertisement
Manufacturer No:
3500-2R7M
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3500-2R7M
Package:
Radial
Datasheet:
3500-2R7M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3500-2R7M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    3500
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.385Lx0.150W 9.78mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    28mOhm
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    3.81mm
  • Current Rating
    2.2mA
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Inductance
    2.7μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    28mOhm Max
  • Max DC Current
    4A
  • Q @ Freq
    43 @ 7.96MHz
  • Current - Saturation
    4A
  • Q Factor
    43
  • DC Current
    2.2A
  • Height
    7.62mm
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm