  • 350MXG220MEFCSN22X35
350MXG220MEFCSN22X35
advertisement
Manufacturer No:
350MXG220MEFCSN22X35
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-350MXG220MEFCSN22X35
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXG 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
350MXG220MEFCSN22X35
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Series
    MXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Height Seated (Max)
    1.457 37.00mm