  • 3540S-91-502L
3540S-91-502L
advertisement
Manufacturer No:
3540S-91-502L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3540S-91-502L
Package:
Datasheet:
3540S-91-502L
Description:
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3540S-91-502L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    3540
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    CONCENTRIC SHAFT AVAILABLE
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Bushing Mount
  • Base Part Number
    3540S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.750 H 22.23mmx19.05mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    22.23mm
  • Length
    39.67mm
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm