  • 3548S-1AB-502B
3548S-1AB-502B
advertisement
Manufacturer No:
3548S-1AB-502B
HK JDW NO:
103-3548S-1AB-502B
Package:
Datasheet:
3548S-1AB-502B
Description:
POT 5K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3548S-1AB-502B
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±3%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Packing Method
    TRAY
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
    Slotted
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    1800°
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Actuator Length
    0.811 20.60mm