  • 3549H-1AA-103A
3549H-1AA-103A
advertisement
Manufacturer No:
3549H-1AA-103A
HK JDW NO:
103-3549H-1AA-103A
Package:
Datasheet:
3549H-1AA-103A
Description:
BOURNS 3549H-1AA-103A Rotary Potentiometer, 10 kohm, Linear, 10 Turns, 2 W, Bushing
Step5Bar-code shipping tag
3549H-1AA-103A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Resistive Material
    Hybritron®
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2007
  • Series
    Hybritron® 3549
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Hybritron
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Depth
    22.48mm
  • Base Part Number
    3549H
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Linearity
    0.2 %
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Number of Gangs
    1
  • Height
    27.5mm
  • Length
    40.43mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm