  • 3549H-2AC-103/103B
3549H-2AC-103/103B
advertisement
Manufacturer No:
3549H-2AC-103/103B
HK JDW NO:
103-3549H-2AC-103/103B
Package:
Description:
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3549H-2AC-103/103B
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Hybritron
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Linearity
    0.1 %
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
  • Ganging Number
    2
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 1.585 H 22.48mmx40.26mm
  • Number of Gangs
    2
  • Length
    60.9mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm