  • 3549S-1AA-202A
3549S-1AA-202A
advertisement
Manufacturer No:
3549S-1AA-202A
HK JDW NO:
103-3549S-1AA-202A
Package:
Datasheet:
3549S-1AA-202A
Description:
BOURNS 3549S-1AA-202A Rotary Potentiometer, Wirewound, 3549S Series, 2 kohm, Linear, 10 Turns, 2 W, Bushing
Step5Bar-code shipping tag
3549S-1AA-202A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Tolerance
    ±3%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    2W
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    22.48mm
  • Base Part Number
    3549S
  • Military Standard
    Not
    Slotted
  • Insulation Resistance
    1GOhm
    Linear
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Linearity
    0.2 %
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Number of Gangs
    1
  • Height
    27.5mm
  • Length
    40.43mm
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm