  • 3549S-1AB-103B
3549S-1AB-103B
advertisement
Manufacturer No:
3549S-1AB-103B
HK JDW NO:
103-3549S-1AB-103B
Package:
Datasheet:
3549S-1AB-103B
Description:
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3549S-1AB-103B
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Tolerance
    ±3%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Packing Method
    TRAY
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Actuator Length
    0.811 20.60mm