  • 3549S-1AC-202B
3549S-1AC-202B
advertisement
Manufacturer No:
3549S-1AC-202B
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3549S-1AC-202B
Package:
Datasheet:
3549S-1AC-202B
Description:
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3549S-1AC-202B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    LUG
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    3549
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Packing Method
    TRAY
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3549S
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Rated Temperature
    70°C
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.885Dia x 0.780 H 22.48mmx19.81mm
  • Number of Gangs
    1
  • Actuator Length
    0.813 20.64mm