  • 3590P-2-203L
3590P-2-203L
advertisement
Manufacturer No:
3590P-2-203L
HK JDW NO:
103-3590P-2-203L
Package:
Datasheet:
3590P-2-203L
Description:
POT 20K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3590P-2-203L
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Published
    2006
  • Series
    3590
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    20kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    2W
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    22.23mm
  • Base Part Number
    3590P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.732 H 22.22mmx18.60mm
  • Number of Gangs
    1
  • Length
    39.22mm
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm