  • 3590P-291-501L
3590P-291-501L
advertisement
Manufacturer No:
3590P-291-501L
HK JDW NO:
103-3590P-291-501L
Package:
Datasheet:
3590P-291-501L
Description:
POT 500 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3590P-291-501L
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2006
  • Series
    3590
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3590P
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.732 H 22.22mmx18.60mm
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm