  • 3590S-1-502L
3590S-1-502L
advertisement
Manufacturer No:
3590S-1-502L
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3590S-1-502L
Package:
Datasheet:
3590S-1-502L
Description:
BOURNS 3590S-1-502L Rotary Potentiometer, Wirewound, 5 kohm, 2 W,5%, 3590S Series, 10 Turns, Linear
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3590S-1-502L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    22.23mm
  • Base Part Number
    3590S
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    450V
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    9.525 mm
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Linearity
    0.25 %
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.248 (6.30mm)
  • Rotation
    3600°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.732 H 22.22mmx18.60mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    22.23mm
  • Height
    26.66mm
  • Length
    39.22mm
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Weight
    19g
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
  • Series
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    5kOhm