  • 35HDLSN15
35HDLSN15
advertisement
Manufacturer No:
35HDLSN15
Manufacturer:
Switchcraft Inc.
HK JDW NO:
787-35HDLSN15
Package:
Datasheet:
35HDLSN15
Description:
Quantity:
In Stock : 16
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
35HDLSN15
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Industry Recognized Mating Diameter
    3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
  • Actual Diameter
    0.140 (3.56mm)
  • Signal Lines
    Stereo (3 Conductor, TRS)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    Copper Alloy
  • Body Material
  • Contact Material - Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    35HD
  • Feature
    Locking, Sealed, Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Eyelet(s)
  • Connector Type
    Phone Plug
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    250VAC 140VDC
  • Current Rating (Amps)
    4A
  • Shielding
    Unshielded
  • Cable Opening
    0.150 ~ 0.175 (3.81mm ~ 4.45mm)