  • 35ML100MEFC8X7.5
35ML100MEFC8X7.5
advertisement
Manufacturer No:
35ML100MEFC8X7.5
HK JDW NO:
683-35ML100MEFC8X7.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ML 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 125mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2940
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
35ML100MEFC8X7.5
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ML
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    125mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    125mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    150mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    125mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm