  • 35MXG27000MEFCSN35X50
35MXG27000MEFCSN35X50
advertisement
Manufacturer No:
35MXG27000MEFCSN35X50
HK JDW NO:
683-35MXG27000MEFCSN35X50
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXG 27000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 94
Step5Bar-code shipping tag
35MXG27000MEFCSN35X50
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    27000μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    5.3A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.3A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm