  • 35RAPC2BHN2
35RAPC2BHN2
advertisement
Manufacturer No:
35RAPC2BHN2
Manufacturer:
Switchcraft
HK JDW NO:
787-35RAPC2BHN2
Package:
Datasheet:
35RAPC2BHN2
Description:
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
35RAPC2BHN2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Body Material
    Brass
  • Contact Material - Plating
    Silver
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    35
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Phone Jack
  • Color
    Black
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    250V
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Right Angle
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    15mm
  • Number of Ports
    1
  • Number of Poles
    3
  • Number of Positions/Contacts
    3 Conductors, 3 Contacts
  • Internal Switch(s)
    Does Not Contain Switch
  • Body Color
    Silver, Black
  • Industry Recognized Mating Diameter
    3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
  • Actual Diameter
    0.142 (3.60mm)
  • Signal Lines
    Stereo (3 Conductor, TRS)
  • Length
    12mm