  • 35SEK82M
35SEK82M
advertisement
Manufacturer No:
35SEK82M
HK JDW NO:
590-35SEK82M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
35SEK82M
Purchasing and Inquiry
35SEK82M Overview
Power systems require ripple current at a high frequency of 960mA @ 100kHz.A value of 25mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).For 48mA @ 120Hz to be able to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency needs to be provided.Stable operation requires a temperature of -55°C~125°C.
35SEK82M Features
960mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 25mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
35SEK82M Applications
  • Miniature high Power Supply.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
35SEK82M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 35SEK82M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    82μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    48mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    960mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm