  • 35SVPD18M
35SVPD18M
advertisement
Manufacturer No:
35SVPD18M
HK JDW NO:
590-35SVPD18M
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
35SVPD18M
Purchasing and Inquiry
35SVPD18M Overview
In order to power systems, 550mA @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.Electrical device with 60mOhm ESR (Equivalent Series Resistance).This device requires a ripple current at low frequency to fully function.Dissipation factor of 10 % is important to note for the part.Stable operation requires -55°C~125°C as the operating temperature.
35SVPD18M Features
550mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 60mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
35SVPD18M Applications
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
35SVPD18M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 35SVPD18M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    OS-CON™, SVPD
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    18μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Ripple Current
    1.8A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    27.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    550mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7.9mm
  • Width
    10.3mm