  • 35ZLS1000MEFC12.5X20
35ZLS1000MEFC12.5X20
advertisement
Manufacturer No:
35ZLS1000MEFC12.5X20
HK JDW NO:
683-35ZLS1000MEFC12.5X20
Description:
ZLS 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.488A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 9550
Step5Bar-code shipping tag
35ZLS1000MEFC12.5X20
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ZLS
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    6000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.488A
  • Life (Hours)
    6000 hours
  • Impedance
    17mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.488A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.48A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm