  • 3613C8R2K
3613C8R2K
advertisement
Manufacturer No:
3613C8R2K
HK JDW NO:
792-3613C8R2K
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
3613C8R2K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3613C8R2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    1812
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -30°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    3613C, Sigma Inductors
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Composition
    Wirewound
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    3.4mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    270mA
  • Inductance
    8.2μH
  • ELV
    Compliant
  • Max Current Rating
    270mA
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.4Ohm Max
  • Max DC Current
    270mA
  • Frequency - Self Resonant
    25MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    50 @ 7.96MHz
  • Lead/Base Style
    SMD/SMT
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    50
  • Height
    3.2004mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm