  • 36401E2N9ATDF
36401E2N9ATDF
advertisement
Manufacturer No:
36401E2N9ATDF
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-36401E2N9ATDF
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
36401E2N9ATDF
Description:
TE CONNECTIVITY 36401E2N9ATDFSurface Mount High Frequency Inductor, 3640 Series, 2.9 nH,0.2nH, 0402 [1005 Metric], 6 GHz
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
36401E2N9ATDF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
  • Weight
    652.039032μg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    3640, Sigma Inductors
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.2nH
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Thin Film
  • Resistance
    450mOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Thin Film
  • Current Rating (Amps)
    380mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    500μm
  • Frequency
    500MHz
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    2.9nH
  • ELV
    Compliant
  • Max Current Rating
    380mA
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    450mOhm Max
  • Max DC Current
    380mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Q @ Freq
    13 @ 500MHz
  • Lead/Base Style
    SMD/SMT
  • Inductance Frequency - Test
    500MHz
  • Q Factor
    13
  • Height
    320μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm
  • Length
    1mm