  • 36501J4N7JTDG
36501J4N7JTDG
advertisement
Manufacturer No:
36501J4N7JTDG
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-36501J4N7JTDG
Package:
Nonstandard
Datasheet:
36501J4N7JTDG
Description:
TE CONNECTIVITY - 36501J4N7JTDG - INDUCTOR, 4N7, 5%, 0603 CASE
Step5Bar-code shipping tag
36501J4N7JTDG
    Select All
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Series
    3650, Sigma Inductors
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.044W 1.80mmx1.12mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.12mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    700mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    4.7nH
  • ELV
    Compliant
  • Max Current Rating
    700mA
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    120mOhm Max
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    5.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    20 @ 250MHz
  • Lead/Base Style
    SMD/SMT
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Q Factor
    20
  • Case/Size Code
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    700mA
  • Height
    457.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm