  • 36DE123G050AC2A
36DE123G050AC2A
advertisement
Manufacturer No:
36DE123G050AC2A
HK JDW NO:
874-36DE123G050AC2A
Datasheet:
36DE123G050AC2A
Description:
36DE 12000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 1.453Dia 36.90mm -40°C~95°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DE123G050AC2A
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Series
    36DE
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.453Dia 36.90mm
  • Tolerance
    -10% +75%
    Screw
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    12000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    4.252 108.00mm
  • Length
    105mm