  • 36DE423G060CD2A
36DE423G060CD2A
advertisement
Manufacturer No:
36DE423G060CD2A
HK JDW NO:
874-36DE423G060CD2A
Datasheet:
36DE423G060CD2A
Description:
36DE 42000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.579Dia 65.50mm -40°C~95°C Polar 28.6004mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DE423G060CD2A
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • Series
    36DE
  • Size / Dimension
    2.579Dia 65.50mm
  • Tolerance
    -10% +75%
    Screw
  • Max Operating Temperature
    95°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    60V
  • Capacitance
    42000μF
  • Voltage - Rated DC
    60V
  • Lead Pitch
    28.6004mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    1.126 28.60mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Diameter
    64mm
  • Height Seated (Max)
    4.752 120.70mm
  • Length
    117mm