  • 36DY124F075DJ2A
36DY124F075DJ2A
advertisement
Manufacturer No:
36DY124F075DJ2A
HK JDW NO:
874-36DY124F075DJ2A
Datasheet:
36DY124F075DJ2A
Description:
36DY 120000μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 41.5A 3.079Dia 78.20mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
36DY124F075DJ2A
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    36DY
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    3.079Dia 78.20mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    120000μF
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    12mA
  • Ripple Current
    41.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    41.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    47.725A @ 1kHz
  • Diameter
    76mm
  • Height Seated (Max)
    8.752 222.30mm
  • Length
    219mm