  • 380LQ561M200J012A
380LQ561M200J012A
advertisement
Manufacturer No:
380LQ561M200J012A
HK JDW NO:
192-380LQ561M200J012A
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
380LQ561M200J012A
Description:
380LQ 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.43A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LQ561M200J012A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    355mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    2.43A
  • Polarization
    Polar
  • Diameter
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    19.999993g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    380LQ
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Terminal Pitch
    10mm