  • 380LX682M035A202
380LX682M035A202
advertisement
Manufacturer No:
380LX682M035A202
HK JDW NO:
192-380LX682M035A202
Datasheet:
380LX682M035A202
Description:
380LX 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
380LX682M035A202
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    35.000009g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.46356mA
  • Ripple Current
    2.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm