  • 381EL121M400K012
381EL121M400K012
advertisement
Manufacturer No:
381EL121M400K012
HK JDW NO:
192-381EL121M400K012
Datasheet:
381EL121M400K012
Description:
381EL 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 750mA 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381EL121M400K012
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    30.000004g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    120μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.23Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    750mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    750mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 20kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm