  • 381EL152M180A042
381EL152M180A042
advertisement
Manufacturer No:
381EL152M180A042
HK JDW NO:
192-381EL152M180A042
Datasheet:
381EL152M180A042
Description:
381EL 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381EL152M180A042
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    62.00001g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    140mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.55885mA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Tan Delta
    0.14
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Length
    40mm