  • 381LQ183M035K042
381LQ183M035K042
advertisement
Manufacturer No:
381LQ183M035K042
HK JDW NO:
192-381LQ183M035K042
Package:
Aluminum
Datasheet:
381LQ183M035K042
Description:
18000μF Capacitor 20% 4.3A 10mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
381LQ183M035K042
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    43.999991g
  • Tolerance
    20%
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    18000μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm
  • Ripple Current
    4.3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    30mm
  • Length
    40mm