  • 381LR331M450A042
381LR331M450A042
advertisement
Manufacturer No:
381LR331M450A042
HK JDW NO:
192-381LR331M450A042
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381LR331M450A042
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 330uF 450V 20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
381LR331M450A042
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    402mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.15608mA
  • Ripple Current
    1.85A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.85A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.64A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    62.00001g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    381LR
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%