  • 381LX153M010J012
381LX153M010J012
advertisement
Manufacturer No:
381LX153M010J012
HK JDW NO:
192-381LX153M010J012
Datasheet:
381LX153M010J012
Description:
381LX 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.3A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX153M010J012
    Select All
  • Mount
  • Weight
    19.999993g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
    381LX
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.1619mA
  • Ripple Current
    2.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm