  • 381LX153M050A052
381LX153M050A052
advertisement
Manufacturer No:
381LX153M050A052
HK JDW NO:
192-381LX153M050A052
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
381LX153M050A052
Description:
381LX 15000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.8A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 434
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
381LX153M050A052
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    73.999995g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    381LX
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    22mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    22mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4mA
  • Ripple Current
    4.8A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.8A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.5A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm