  • 381LX182M063J012
381LX182M063J012
advertisement
Manufacturer No:
381LX182M063J012
HK JDW NO:
192-381LX182M063J012
Datasheet:
381LX182M063J012
Purchasing and Inquiry
381LX182M063J012 Overview
With a full charge, the ripple current is 2A @ 20kHz.A full performance of 111mOhm requires the ESR (Equivalent Series Resistance).It is 1.7A @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Sitting height should not exceed 1.063 27.00mm (Max).The capacitor operates at a voltage of 63V - Rated DC.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -40°C~105°C.
381LX182M063J012 Features
the ripple current is 2A @ 20kHz.
the ripple current is 1.7A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -40°C~105°C
381LX182M063J012 Applications
  • Standard and switched mode power supplies
  • Telecommunication
  • Industrial systems
  • Energy storage in pulse systems
  • Smoothing and filtering applications
  • Power supplies
  • Computer
  • Frequency converters
  • Uninterruptible power supplies
  • Computer motherboards
Step5Bar-code shipping tag
381LX182M063J012
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Weight
    19.999993g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    1800μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Length
    6.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    111mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    1.5 mm
  • Voltage
    63V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.01025mA
  • Ripple Current
    1.7A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2A @ 20kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm