  • 381LX391M250K012
381LX391M250K012
advertisement
Manufacturer No:
381LX391M250K012
HK JDW NO:
192-381LX391M250K012
Datasheet:
381LX391M250K012
Description:
381LX 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.3A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
381LX391M250K012
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    30.000004g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    425mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.93675mA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 20kHz
  • Custom Capabilities
    PVC Insulated Can
  • Diameter
    30mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm