  • 381LX473M016A452
381LX473M016A452
advertisement
Manufacturer No:
381LX473M016A452
HK JDW NO:
192-381LX473M016A452
Datasheet:
381LX473M016A452
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
381LX473M016A452
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Weight
    66.999987g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Capacitance
    47000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.60154mA
  • Ripple Current
    5.5A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.3A @ 20kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    45mm
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm