  • 3852C-162-502AL
3852C-162-502AL
advertisement
Manufacturer No:
3852C-162-502AL
HK JDW NO:
103-3852C-162-502AL
Package:
Datasheet:
3852C-162-502AL
Description:
POT 5K OHM 2W CERMET LINEAR
Step5Bar-code shipping tag
3852C-162-502AL
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Weight
    30g
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -1°C
  • HTS Code
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Depth
    19.05mm
  • Base Part Number
    3852C
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
    Linear
  • Linearity
    10 %
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Size - Body
    Round - 0.750Dia x 0.250 H 19.05mmx6.35mm
  • Length
    19.05mm
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm