  • 38FB4440-F
38FB4440-F
advertisement
Manufacturer No:
38FB4440-F
HK JDW NO:
192-38FB4440-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
38FB4440-F
Description:
MPF 40μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 440V-DC 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
38FB4440-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    MPF
  • Size / Dimension
    3.654Lx1.969W 92.81mmx50.01mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 440
  • HTS Code
  • Capacitance
    40μF
  • Voltage - Rated DC
    440V
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    20.6502mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.813 20.64mm
  • Height
    95.25mm
  • Height Seated (Max)
    4.000 101.60mm
  • Length
    92.869mm
  • Width
    50.006mm