  • 397UVR2R5MEW
397UVR2R5MEW
advertisement
Manufacturer No:
397UVR2R5MEW
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-397UVR2R5MEW
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
397UVR2R5MEW Overview
In this electrical device, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 510.1mOhm.
397UVR2R5MEW Features
a 510.1mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
397UVR2R5MEW Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 397UVR2R5MEW applications of aluminum polymer capacitors.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Medical equipment
  • Motherboards
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Phone chargers
  • Miniature high Power Supply.
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
397UVR2R5MEW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    2.5V
  • Capacitance
    390μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    510.1mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    3.39A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    6.2992mm