  • 397XMPL002MG19A
397XMPL002MG19A
advertisement
Manufacturer No:
397XMPL002MG19A
HK JDW NO:
373-397XMPL002MG19A
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
397XMPL002MG19A
Purchasing and Inquiry
397XMPL002MG19A Overview
Systems need 3A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.Having an ESR (Equivalent Series Resistance) of 4.5mOhm, this electrical device works as follows.An operating temperature of -40°C~105°C is recommended for stable operation.
397XMPL002MG19A Features
3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 4.5mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -40°C~105°C
397XMPL002MG19A Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 397XMPL002MG19A applications of aluminum polymer capacitors.
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Miniature high Power Supply.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
397XMPL002MG19A
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    XMPL
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Polymer
  • Applications
    Decoupling
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    390μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.5mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3A
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ High Frequency
    3A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm