  • 39D257G030EL6
39D257G030EL6
advertisement
Manufacturer No:
39D257G030EL6
HK JDW NO:
874-39D257G030EL6
Datasheet:
39D257G030EL6
Description:
39D 250μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 0.512Diax2.142L 13.00mmx54.40mm -20°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
39D257G030EL6
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.512Diax2.142L 13.00mmx54.40mm
  • Tolerance
    -10% +75%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    30V
  • Capacitance
    250μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    30V
  • Lifetime @ Temp
    500 Hrs @ 85°C
    500 hours
  • Tan Delta
    0.6
  • Diameter
    13mm
  • Length
    54.4mm