  • 39SA-1RB-103
39SA-1RB-103
advertisement
Manufacturer No:
39SA-1RB-103
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-39SA-1RB-103
Package:
Datasheet:
39SA-1RB-103
Description:
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
39SA-1RB-103
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    4.000004g
  • Resistive Material
    Conductive Plastic
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2006
  • Series
    39
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Conductive Plastic
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • HTS Code
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Base Part Number
    39SA
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Voltage - Rated AC
    350V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    1/4-28
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    Rotary, SPST
  • Actuator Diameter
    0.125 (3.18mm)
  • Rotation
    270°
  • Size - Body
    Round - 0.512Dia x 0.276 H 13.00mmx7.01mm
  • Diameter
    13mm
  • Length
    7.01mm
  • Actuator Length
    0.500 12.70mm