  • 3EX392K4
3EX392K4
advertisement
Manufacturer No:
3EX392K4
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-3EX392K4
Package:
Radial
Datasheet:
3EX392K4
Description:
3900pF 4000V 4kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.500Lx0.300W 12.70mmx7.62mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
3EX392K4
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3EX392K4 .
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.300W 12.70mmx7.62mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    4000V 4kV
  • Capacitance
    3900pF
  • Terminal Pitch
    10.2mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    3EX392
  • Lead Pitch
    10.2108mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4000V
  • Size Code
    5030
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.575 14.60mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    7.62mm