  • 3EZ100D2E3/TR12
3EZ100D2E3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ100D2E3/TR12
HK JDW NO:
523-3EZ100D2E3/TR12
Datasheet:
3EZ100D2E3/TR12
Description:
ZENER DIODE 160Ohm ±2% 100V 500nA @ 76V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ100D2E3/TR12
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ100
  • Impedance
    160Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 76V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    160Ohm
  • Zener Voltage
    100V