  • 3EZ10D10/TR12
3EZ10D10/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ10D10/TR12
HK JDW NO:
523-3EZ10D10/TR12
Datasheet:
3EZ10D10/TR12
Description:
ZENER DIODE 3.5Ohm ±10% 10V 3μA @ 7.6V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ10D10/TR12
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ10
  • Impedance
    3.5Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    3μA @ 7.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    3μA
  • Impedance-Max
    3.5Ohm
  • Zener Voltage
    10V