  • 3EZ5.1D/TR8
3EZ5.1D/TR8
advertisement
Manufacturer No:
3EZ5.1D/TR8
HK JDW NO:
523-3EZ5.1D/TR8
Datasheet:
3EZ5.1D/TR8
Description:
3.5Ohms ±20% 5.1V 5μA @ 1V -65°C~150°C 3W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ5.1D/TR8
    Select All
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Base Part Number
    3EZ5.1
  • Impedance
    3.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    3W
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    3.5Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V
  • Zener Voltage
    5.1V