  • 3EZ6.2D2/TR12
3EZ6.2D2/TR12
advertisement
Manufacturer No:
3EZ6.2D2/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-3EZ6.2D2/TR12
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
3EZ6.2D2/TR12
Description:
ZENER DIODE 1.5Ohm ±2% 5μA @ 3V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
3EZ6.2D2/TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    3EZ6.2
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 3V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    3W
  • Impedance-Max
    1.5Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    6.2V