  • 3G3MX2-A2007-V1
3G3MX2-A2007-V1
advertisement
Manufacturer No:
3G3MX2-A2007-V1
HK JDW NO:
607-3G3MX2-A2007-V1
Package:
200
Datasheet:
3G3MX2-A2007-V1
Description:
MX2 Inverter Drive 0.7(Heavy Load)kW, 3-Phase In, 200 to 240V ac, 0.1 to 400Hz Out
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3G3MX2-A2007-V1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    200
  • Weight
    2.6lbs 1.2kg
  • Operating Temperature
    -10°C~50°C
  • Published
    2005
  • Series
    MX2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Module
  • Power Rating
    750W
  • Voltage - Supply
    200V~240VAC
  • Current Rating
    6A
  • Frequency
    1kHz
  • Approval Agency
    EN, IEC, UL
  • Output Voltage
    200V
  • Operating Supply Voltage
    240V
  • Current - Output
    5A
  • Voltage - Load
    240V
  • Motor Type
    AC Motor
  • Control / Drive Type
    Variable Frequency Drive (VFD)
  • Number of Motors
    1
  • Wattage - Load
    750W
  • Length
    128mm