  • 3RQ30702SB30
3RQ30702SB30
advertisement
Manufacturer No:
3RQ30702SB30
Manufacturer:
Siemens
HK JDW NO:
17718-3RQ30702SB30
Package:
Datasheet:
Description:
OUT CPLR W/SS OUT,24VAC/DC, .5A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3RQ30702SB30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Mfr
    Siemens
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 60°C
  • Series
    SIRIUS 3RQ3
  • Termination Style
    Spring Terminal
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Operate Time
    2 ms
  • Coil Voltage
    24VAC/DC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    30VDC - Max
  • Release Time
    4 ms
  • Must Operate Voltage
  • Contact Rating (Current)
    500 mA