  • 4000-20C02BB999
4000-20C02BB999
advertisement
Manufacturer No:
4000-20C02BB999
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-4000-20C02BB999
Package:
Datasheet:
4000-20C02BB999
Description:
XFRMR LAMINATED 20VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
4000-20C02BB999
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.881lb 399.61g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    4000, Products Unlimited
  • Size / Dimension
    82.55mm Lx42.67mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    20W
  • Max Power Dissipation
    20W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Element Configuration
    Single
  • Power - Max
    20VA
  • Lead/Base Style
    Quick Connect
  • Voltage - Primary
    120V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    12V
  • Secondary Winding(s)
  • Nominal Primary Voltage
    120V
  • Nominal Secondary Voltage
    12V
  • Length
    82.55mm
  • Width
    42.67mm